ژوکر تنهـــــا

سالیتر نوعی نفرین خانوادگی است و همیشه ژوکری هست که فریب را در می یابد. نسلها یکی پس از دیگری می آیند و می روند اما ژوکری روی زمین راه می رود که هیچ گاه در معرض تاراج زمان قرار نمی گیرد.

ژوکر تنهـــــا

سالیتر نوعی نفرین خانوادگی است و همیشه ژوکری هست که فریب را در می یابد. نسلها یکی پس از دیگری می آیند و می روند اما ژوکری روی زمین راه می رود که هیچ گاه در معرض تاراج زمان قرار نمی گیرد.

ژوکر تنهـــــا
دنبال کنندگان ۱۳ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
پربیننده ترین مطالب
محبوب ترین مطالب

ورق صد و پنجاه و سوم

چهارشنبه, ۵ خرداد ۱۳۹۵، ۰۸:۴۳ ب.ظ


این دو تا کتاب رو یک هفته بعد از خرید کتابای قبلی از یه دستفروش سر خیابون خریدم. دیگه اون حادثه شوم باعث شد که یه مدت پست نذارم.

یه روز که رفته بودم طبق معمول یکی از آمپول ها رو نوش جان کنم، یهو دیدم کنار خیابون بساط کتاب هست. مشتاق شدم بگردم توش کتابای قدیمی پیدا کنم. همینجور که رصد میکردم دیدم یه پسر جوان و موجهی اومد جلو و پرسید دنبال چی هستی. منم گفتم یه کتاب خوب که چاپ قبل انقلاب هم باشه. همون اول "تهوع" رو نشونم داد. دیدم جلدش جدیده و قیمتم 13 هزار تومن هست. گفتم که اینکه چاپ جدیده و نمیخام. ولی گفت این کتاب از رو همون نسخه اصلیش کپی شده و یه جلد هم روش انداختن و با یه قیمت جدید میفروشنش. با اینکه تو صفحه شناسنامه نوشته بود چاپ اول 2535 شاهنشاهی ولی حرفشو باور نکردم. گشتم و گشتم کتاب جلال رو پیدا کردم که اونم چاپ 2536 هست که البته خب از شکل و شمایل و قیمت کتاب معلوم بود که قدیمیه. بالاخره انقدر کتاب نشونم داد و اصرار کرد که تهوع رو بردارم که منم باور کردم حرفشو و برداشتم. حالا سرگذشت کندوها رو خوندم و حالا تو یه پست دیگه نظرمو درباره ش میگم. تهوع چون یکم به نظرم باید سخت باشه، گذاشتم با حوصله و سر فرصت بخونمش.

اگه کسی خونده نظرشو درباره ش بهم بگه.


پی نوشت: امروزم رفتم یکی دیگه آمپول نوش جان نمودم. اون 5 تای قبلی رو که حوردم بازم به 30 نرسیدم. سه تا دیگه بهم داد که دو هفته دیگه آخری رو میخورم و دوباره آزمایش. رسماً آبکش شدم!امضا: ژوکر

نظرات  (۶)

میخواستم بگم این آرم انتشارات امیرکبیر که روی کتاب هست نشانه یکی از معتبرترین چاپ ها است.   
پاسخ:
خب این دیگه در محدوده اطلاعات خودتونه :))
همینکه کتاب میخونی و دوست داری خیلی جلو هستی... امید که سلامت کامل باشی. سارتر نویسنده و فیلسوف مشهوری هست. شوهر سیمون دوبوار که او هم نویسنده بود. از سارتر کتاب کلمات را خوانده ام. الان خیلی از کتابای قدیمی رو به صورت زیراکس میفروشن که قیمت مناسب داره. به هرحال بد نیست. حداقل همون محتواست.
پاسخ:
چه جالب من نمیدونستم سیمون دوبوار زن هست خخخخخ
چند روز پیش "دستهای آلوده" رو تمام کرد .البته نسخه الکترونیکش بود. یکم که چه عرض کنم خیلی سیاسی بود موضوع که البته با توجه به زندگی نامه سارتر، چیزی غیر از این ازش انتظار نمیره. از حزب و اتفاقای اون چیزی دستگیرم نشد ولی سیرِ کلی داستان رو دوست داشتم و جذبم میکرد. من بیشتر درگیر شخصیت های داستان میشم تا نتیجه گیری و چارچوب کلی داستان. به نظر من این شخصیت ها هستن که به داستان شکل میدن و بیشترین تاثیرگذاری رو روی مخاطب دارن. مثلا شخصیت هودرر خیلی جذبم کرد. یه جور سیاست مخملین داشت که به نظرم شخصیت اصلی داستان میتونست باشه. همیشه دلم میخواد از شخصیت های مورد علاقه م توی کتابها حداقل یه ویژگی رو در خودم تقویت کنم تا به منِ آرمانی خودم برسم. البته این یه نظر شخصی منه و شاید در واقعیت هرگز کسی نتونه از کتابها و قصه ها الگو بگیره.
من بچه بودم اینقده کتاب میخریدم  خیلی شده بود بعد اسباب کشی کردیم بابام جعبه کتابامو نیاورد یا گور به گورشون کرد ازون موقع تروما تایز شدم و دیگه کتاب جلد نو بجز درسی نخریدم و اگر کتابیم خریدم ازین دست دومی کنار خیابون بوده که اکثرا همیشه تر تمیز بودن مثلا مثنوی سه جلدی خریدم 18 تومن  و کلا تر تمیزه  فقط  جلد اولش توسط صاحب قبلیش  پاورقی و اینها داره حدودا پنجاه شصت صفحه ولی الان پشیمونم چرا یه چیز دیگه نخریدم اصلا با مولانا حال نمینمایم قابل خوندن نی هی وسطش پارازیت عربی داره :&
پاسخ:
کتاب چیز خوبیست ولی به شرطی که آدم بعد از خوندن هر کتاب، حداقل یه نکته مثبت رو وارد زندگیش کنه. متاسفانه جامعه ما پر شده از آدمایی که ممکنه خیلی هم کتاب خونده باشن و همه کتابا رو از بر باشن و تو هر موقعیتی حرفی واسه گفتن داشته باشن ولی متاسفانه جز لب و دهن چیزی نیستن و فقط مث یه ربات سخنگو جملات کتاب رو برای نشون دادن سطح آگاهیشون به زبون میارن در حالیکه در شخصیت و خلق و خوی خودشون هیچ اثری از چیزهایی که خوندن نیست!
درسته که مولانا خیلی سخت هست و سوای جملات عربی، همون کلمات فارسیش رو هم نمیشه فهمید. ولی به نظرم بوستان، گلستان، مثنوی معنوی، کلیات شمس  از اون دست کتابایی هستن که باید مث دیوان حافظ و قرآن، تو هر خونه ای وجود داشته باشه. اینها آثار فاخر ادبیات ما هستن که ما هرگز جز چند بیت چیزی ازشون نمیدونیم. به مرور که ذهن آدم رشد میکنه، درک این اثار راحت تر میشه. 
هیچ کدوم از اینا رو نخوندم ووی آخه کتاب قراضه جلد پاره پوره باید نصف قیمت باشه چرا اینقد پول میگیرن هی یاد خاطرات آقو میفتم که کتاباش زیاد بود جا نداشت همینجوری بخشیدند به بقیه  کاش میبخشیدی به من آقو خخخخخخ کتاب مفتی موخوام باس برم کتاب خونه عضو شم این تنبلیسم نمیزاره 
وا دیگه مگه میشه این همه بهت ویتامین  دی میزنن هنوز نره بالا جذب نمیشه دیگه ببین یه متخصص بهتر برو 
پاسخ:
آورین که نخوندی خخخخخ
اون کتاب جلال قیمت روی جلدش 105 ریال بود. داشت 4 تومن میداد که چونه زدم 2 تومن خریدمش. تازه باید 1000 تومن میداد. یکی از صفحاتش یه تیکه بالاش بریده شده خعلی باحاله. اولین تجربه خوندن کتاب دست چندم رو دارم. حس جالبیه. ذهنم همش میرفت سمت کسی که قبلاً این کتاب رو خونده. نمیدونم چرا همش حس میکردم مال یه پسر جوان سیگاری هست.خخخخ. اون یکی هم که کتابش نو هست.
ای بابا اقو ازین کارا کرده؟ من خبر نداشتم والا. هعییییییییی حیف شد واقعاً. 
کتاب چاپ قدیم دوس دارمممممممم 
اوخی به آبکشت سلام برسون خخخ بنده هم مشکوکم به کمبود ویتامین د اما هنو نرفتم آزمایشمو بدم خخخ یه ماهه دارم میرم آزمایش هنو نرفتم
پاسخ:
ای بی تربیت خخخخخخخخخخخخ
بابا همه ملت این کمبود رو دارن. حالا یه دکتری میگفت که این استاندارد واسه امریکا هست ولی هنوز مشخص نشده که این استفاده از این استاندارد برای تشخیص کمبود ویتامین دی تو ایران مناسب هست یا نه. هرکیو که میبینی میره آزمایش میده، همه درصدی کمیود دارن. تو ولایت ما که دیگه یکی کمبود نداشته باشه جای تعجب هست. ما باس بریم از استانداردهای سوئد و فنلاند استفاده کنیم.خخخخ
تهوع کتاب فلسفی و دشواریه !!(هرچند نخوندمش ولی راجع بهش شنیدم)

در ضمن ببخشید این را میگویم ولی حرفتان اشتباه است ...  این اتفاق رایج است ... کتاب های ممنوعه ی قدیمی رو با دستگاه کپی اسکن میکنن و دوباره صفحات را چاپ میکنند و بعد صحافی میکنند.

اگر فکر میکنید نو بودن جلد کتاب یعنی زیر ممیزی بوده است پس معلوم است کتاب خوان حرفه ای نیستید ! :)

در ضمن کتاب های قدیمی بیشتر به خاطر محتوایشان است که طرفدار دارند نه به خاطر جلدشان :دی

کتابی که در چاپخانه های شاهنشاهی چاپ شده باشد به واقع کمیاب است و اگر دنبالشان هستید در مجموعه های شخصی پیگیرشان باشید .


پاسخ:
ممنون از نظر شما. 
خب من هم همین رو گفتم که کتاب قدیمی هست و فقط کپی شده از صفحات و یه جلد نو روش زدن و با یه قیمت جدید که مزد زحمتشون دربیاد. از اونجایی که تو این زمونه دوز و کلک زیاد هست ، من شک داشتم که ممکنه فقط صفحه شناسنامه کتاب رو از چاپ قدیم برداشتن که اینطوری فروششون بیشتر بشه ولی با ورق زدن کتاب و دیدن نوع نوشتار کتاب به حرف فروشنده اطمینان کردم.
کلاً شما انگار مطلب رو نخوندید و همینجوری خواستید یه نظری بدید. کسی واسه نگهداری عتیقه دنبال کتاب قدیمی نیست. مگر اینکه خودتون اینجوری باشید اقای حرفه ای!
درضمن، اگه کتابخوان حرفه ای باشید، اینو باید خوب بدونید که دشواری و یا سهل بودنِ درک کتاب به خود خواننده و سوادش بستگی داره. آدم با نظر دیگران و با سطح سواد و درک دیگران، تصمیم به خواندن کتاب نمیگیره. اول خودش میخونه و نظر خودش رو میگه. با این حرفتون نشون دادید که کتابخوان حرفه ای نیستید ! :)

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">