ژوکر تنهـــــا

سالیتر نوعی نفرین خانوادگی است و همیشه ژوکری هست که فریب را در می یابد. نسلها یکی پس از دیگری می آیند و می روند اما ژوکری روی زمین راه می رود که هیچ گاه در معرض تاراج زمان قرار نمی گیرد.

ژوکر تنهـــــا

سالیتر نوعی نفرین خانوادگی است و همیشه ژوکری هست که فریب را در می یابد. نسلها یکی پس از دیگری می آیند و می روند اما ژوکری روی زمین راه می رود که هیچ گاه در معرض تاراج زمان قرار نمی گیرد.

ژوکر تنهـــــا
دنبال کنندگان ۱۳ نفر
این وبلاگ را دنبال کنید
پربیننده ترین مطالب
محبوب ترین مطالب

ورق صد و هشتاد و نهم

سه شنبه, ۱۹ مرداد ۱۳۹۵، ۱۱:۰۶ ق.ظ
چند روز پیش سالروز حادثه دلخراش بمباران هیروشیما و ناکازاکی بود. عمل شومی که مدعی بزرگ حقوق بشر، امریکا، به بهانه صلح جان صدها هزار نفر از مردم خاور دور رو گرفت. دلم نمیخواد هیچ مطلب مغرضانه ای بگم، تنها احساسم رو از آنچه  که میبینم و می شنوم میخوام بازگو کنم. دیدن تصاویر بمباران اتمی هیروشیما منو به فکر فرو برد. درسته که مردم ژاپن بعد از گذشت بیش از نیم قرن از اون حادثه، نمیشینن عزاداری کنن و یا به دشمنی با امریکا بپردازن. ولی داغ اون حادثه تا ابد بر دل مردم ژاپن میمونه. داغی که هنوز هم آثارش توی نسل های جدیدی که به دنیا میان، مشاهده میشه. درسته، کشور ژاپن الان به یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان مبدل شده و حتی امریکا رو میذاره تو جیبش. ولی این دلیل نمیشه که شوم بودن اون حادثه رو از یاد ببریم.
همیشه با خودم میگفتم امریکا انقدر کشور آزاد و همه چیز تمامی هست که مردمش انقدر به کشورشون افتخار میکنن و روش تعصب دارن. انگار که روز رو با نام کشورشون شروع می کنن! این چند روز خیلی با خودم کلنجار رفتم. به این فکر کردم که چرا مردم امریکا انقدر به کشورشون افتخار میکنن؟ به چیه کشورشون افتخار میکنن؟ اینکه خودشون آزاد هستن و فقط تو مرزهای خودشون به دیگران احترام میذارن، باعث افتخاره؟ این که بمب هسته ای میندازن تو کشور دیگه و مردم بی گناه رو میکشن، باعث افتخاره؟ اگه میخواستن سلاح خودشون رو امتحان کنن، چرا تو یکی از ایالت های خودشون نزدن؟!! اینه معنی حقوق بشر؟ حقوقی که فقط واسه مردم کشور خودشون میخوان!
من به عنوان یک ایرانی هرگز به کشورم افتخار نمیکنم. البته کشوری که خودم تاکنون باهاش مواجه بودم. به حال حاضر کشورم افتخار نمیکنم چون پر از دروغ و ریا و نقض حقوق بشر و آدم کشی هست. ولی به تاریخ کشورم میبالم. به کشوری که خودش پایه گذار اولین منشور حقوق بشر بوده. ولی خب، اینا مربوط به گذشته س، باید ببینیم الان چه حرفی واسه گفتن داریم، که هیچ حرفی نداریم! برگردیم به مردم امریکا. برگردیم به تاریخشون. نیم قرن پیش اونها بمب هستی ساختن و صدها هزار نفر رو کشتن. سالها پیش هواپیمایی پر از مسافر رو درست بالای خلیج فارس به تیر بستن و ده ها نفر رو به اب سپردن! خب، میگیم اینا مربوط به گذشته هست ولی آیا حال حاضر هم چیزی واسه افتخار دارن؟! فلسطین، عراق، افغانستان و خیلی از کشورهای دیگه پره از نیروهای امریکایی که دارن میجنگن. اینا به درخواست مردم اون کشور رفتن؟ هرچقدر هم خودمون رو گول بزنیم، آیا هیچ جنگ و تصرفی بدون خون ریزی و کشت و کشتار مردم بی گناه پیش میره؟ نه، نمیره!
به این نتیجه رسیدم که کشوری که همیشه برام نماد آزادی بود و حسرت میخوردم به مردمش، طی همین چند روز تبدیل به منفورترین کشور برام شد و مردمش بی وجدان ترین مردم دنیا که بی خبر از این همه ظلم، دارن تو شادی زندگی می کنن و بدتر از اون، به این دولت آدمکش افتخار می کنن! کشوری که نیمی از جنگ های حاضر دنیا رو خودش پایه گذاری کرده. نمیگم ما خوبیم چون قبلتر نظرم رو در رابطه با کشوری که توش زندگی می کنم، گفتم. فقط نظرم در رابطه با آرمان شهری که تو ذهنم ساخته بودم، کاملاً عوض شد. 
 این هم یه تصویر از مردم ایسلند که برای گرامی داشتن کشته شدگان این حادثه ناگوار انجام میدن.امضا: ژوکر
  • ژوکر تنها

نظرات  (۷)

سلام
ای بابا بیخیال دیگه... همه اینا میگذره. سربازی هم تموم میشه. خودتو عذاب نده. بعدا بیشتر سختی میکشیا... اعصابت ضعیف میشه. طاقتت کمتر میشه. از من گفتن... 
سلام
خدا را شکر کرکره رو دادی بالا...
به نظرم دلیل ناملایمات در زندگی رو نباید از جانب خدا بدونیم.همه جنبه مادی و خارجی دارد و اتفاقا برای رفع و رجویش باید از خدا کمک بخواهیم.
همیشه که اینطور نمیمونه. مسلما بعد ها به خودمان میگیم ای بابا چقدر همه چیزو سخت میگرفتم............
برای من پیش آمده. به نظرم بهترین مبارزه با مشکلات این است که مقابلشان به ایستیم و به جنگیم... بدترین راه فرار است.
نه همیشه اصلاح بنمویید منو خخخ خیلی وقت بود که در مورد اینا خونده بودم یادم نبوده ولی همیشه تو ذهنم جا افتاده بود که ایجور بوده 
سلام
این مطلب چقدر جالب و کامل بود. ممنون از شما و مروارید که شرح کاملی اضافه کرده.
بمب اول روی هیروشیما انداخته شد و دو روز بعد بمب دوم به روی شهر ناکازاکی.
در مجموع همین است که نوشته اید... جنگ و جنایت همیشگی.
پاسخ:
سلام
بله,همینطوره که شما میگید.اول هیروشیما رو زدن بعد ناکازاکی رو. ولی دیگه مروارید جان انقد کامل و مبسوط توضیح داده بود که دلم نیومد این مورد رو بیان کنم. چقدرم من ذوق میکنم که اینجا دوستانی دارم که همه اهل مطالعه هستن و منم فقط دارم کلی چیز یاد میگیرم از دوستام.
هعی....دنیا قراره تا به کی اینجور باشه؟ تا کی قراره حرف, حرف زور باشه؟
به به عجب توضیحات کامل وخوبی به امید روزی که همه جا صلح و صفا باشد
پاسخ:
بلی بلی,بسی استفاده نمودیم از این توضیحات بلند بالا
به امید خدا
خوب مطلب جالبیه  از اول شروع کنیم بمب اتم میدونی که دوبار رو ژاپن بمب انداختن ناکازاکی و هیروشیما  آمریکا هیچ وقت مستقیم وارد جنگ جهانی دوم بصورت یه عضو فعال نشد تا موقعی که ژاپنیا به پرل هاربر حمله کردن و کلی از ناوهای آمریکایی رو غرق کردن که هالیوود انقده دردش اومد که اینقد درموردش فیلم ساخت در حد روضه عاشورا خخخخ
در هر حال دیگه آخرای نگ بود آمریکا یه صلح قاطع میخواست در واقع میخواست پرونده جنگ رو ببنده ولی ژاپن اون موقع یه جور روحیه توهمی سلحشوری مسخره داشتن و با اینکه تقریبا به طور کامل شکست خورده بودن ولی کوتاه نمیومدن حتی با این که مهمات درست حسابی هم نداشتن مثل انتحاری های امروز به خودشون بمب میبستن خودشونو پرت میکردن رو کشتی و ناو یا کلا هواپیما رو میکوبیدن به کشتی به اینا میگفتن کامیکازه پس آمریکایی ها گفتن چه کنیم چه نکنیم جدید ترین صلاحشون بمب اتم بود که توی یکی از بر بیابونای خالی از سکنه امتحان کرده بودن که کلی وحشتناکم بود ولی هنوز اثراتشو نمیشناختن و البته زیاد هم ازش نداشتن دو یا سه تا (در همین حین ساخت این بمب کلی از کارمندای زن مردن از مسمومیت )خلاصه انداختن رو ناکازاکی مردم شوکه شدن از نتایجش ولی بازم زانو خم نکردن و آمریکا دومی رو انداخت و اون موقع بود که امپراطور ژاپن بیانیه رسمی تسلیم داد و گفت خاک وچوکمون  ما باید جنگ را تمام کنیم و دوباره کشور را بسازیم و این حرفو نزن که فراموش کردن هنوز هم از بازمانده های اون حادثه قدر دانی میکنن و یاد کشته شده ها رو زنده نگه میدارن ولی اونا مثل ما با مشکلات برخورد نمیکنن اونا نسل ها خودشون رو وقف کار و رشد کشورشون کردن و امروز رسیدن به اینجا امروزم کلا یه جور عجیب غریبی عاشق محصولات و فرهنگ آمریکایین نسل جوونشون حالا این خودش یه بحث دیگست تفاوت نسلی جدید و قدیمشون ولی در کل نزاشتن نفرت متوقفشون کنه دشمن خودشون رو قورت دادن و حالا یه موجودیت جدید دارن اما درمورد اینکه آمریکایی ها چرا کشور خودشون رو دوست دارن خوب مردم آمریکا یعنی مردم عادی کوچه بازاریشون با اخبار جهان چندان تغذیه نمیشن اونا خبر سایز کیم کارداشین رو بیشتر خبر دارن تا بدونن مثلا ایران کجاست یه ویدیو در اومده بود که با مردم آمریکا مصاحبه کرده بودن ککه نمیدونستن اصلا احمدی نژاد کیه خخخ و دوم این که همه مردم آمریکا هم  گل بلبل نمیبینن  سرزمینشونو و آزادی در آمریکا یعنی این که همین مردم میرن و اعتراض میکنن به  تصمیمات دولت مردا به جنگ به تبعیض بزرگترین گروه های خیریه رو رهبری میکنن حتی داوطلب میشن پزشکای بددون مرض تو همه جای جهان و چقدر برای آفریقایی ها کمک جمع میکنن و همینطور هستن گروه هایی که به نظرشون  آمریکا باید مداخله کنه آمریکایی ها واقعا به کشورشون افتخار میکنن کشوری که سابقه چندانی نداره از چند تا مهاجر شروع شد که یه کشور به این عظمت رو از هیچی ساختن مقابل انواع سختی ها وایسادن از سختی های طبیعی بگیر تا مبارزه باسرخ پوستا انواع درد و مرض سالهای رکود اقتصادی ولی دووم آوردن و امروز اینجان کشوری که یه زمانی تو دنیا حرف اول و آخر رو میزد البته امروزه نه امروز شریک و شرکا دارد و هالییوود رو هم یادت نره اونا بلدن چجوری مردم رو متحد و عاشق ننه وطن نگه دارن ولی فیلمای وطن پرستی مارو که میبینی بالا میاری خخخخ 
در کل هیچ آرمان شهر و سرزمین آباد و آزاد بدم گناهی وجود نداره و نداشته و نخوهد داشت چرا که این شهر ها توسط آدم ها ککنترل میشن آدمایی که آدمن با انواع خصلت های خوب و بد که معمولا قدرت اون خصلت های بد رو غلغلک میده حرص و قدرت خواستن و کنترل و این که گاهی برای منافع مهم تری باید چشمت رو رو بعضی بی عدالتی ها ببندی باید دروغ بگی باید گاهی بی وجدان باشی و بی احساس چون کنترل کردن یه جمعیت بزرگ هیچ وقت آسون نیست و نمیشه همرو راضی نگه داشت و شعار عدالت و انصاف و برابری همون در حد شعار باقی میمونه تنها چیزی که نظم رو حفظ میکنه قانون هست و قانون همیشه بر حسب انصاف مطلق نیست من خودم همیشه کشورایی که سرشون به کار خودشونه مثل سوییس کانادا یا بلژیک و اونورا رو  ایده آل دونستم واسه زندگی نه اینکه اونجارو ایده آل و آرمانشهر بدونم بلکه اونجا مردم قانونمند ترن و یه جور خون سردتری دارن مثلا نقایسشون کنی با فرانسویا یا انگلیسیا یا آمریکاایی ها نمیدونم به نظرم خوی و خصلت خیلی رو سیاست اون کشور اثر میزاره 
نظرم در حد پست بود ولی مطلبت همچین جالب بود من رو جذب نمود 
پاسخ:
ایولا. خوشمان آمد از این پاسخ بلند بالا. در کل حرفات در تایید حرف من بود. اینکه اونا هنوزم کشته شدگان رو گرامی میدارن
نه تنها مردم ژاپن,بلکه سرتاسر جهان این رو گرامی میدارن.  و اینکه هیچ وقت نگفتن مرگ بر امریکا و درجا نزدن,بلکه چشم دنیا رو خیره کردن با پیشرفتی که داشتن. ولی هیچ وقت یادمون نره که جنگ همیشه  تا پایان عمر اثرش رو روی جنگ زطه ها میزاره. مث مردم جنوب کشورمون که خیلی از بچه های اون زمان الان کسی شدن ولی هنوزم که هنوزه موج بمب رو سرشون هست. هیچ وقت ما نمیتونسم اونا رو درک کنیم. خوبه خودت گفتی ژاپن و امریکا با هم سر جنگ داشتن و از حرفات فهمیدم که ژاپن به تسلیحات نظامی امریکا حمله کرده ولی اونا صدها هزار نفر انسان بی گناه رو کشتن. همین امریکایی که میگی قدمتی نداره, ببین تو همین عمر کوتاهش چه بلاها که سر دنیا نیاورده و اخرشم خودش رفته بگه ما نجاتتون میدیم. 
با این حرفت هم موافقم که کشورهایی مث بلژیک , سوئد, فنلاند و.. خیلی ارامتر هستن و منم همیشه این کشورها رو ترجسح میدم.فقط تصورم از ازادی هست که امرسکا ازادترین کشور دنیاست واسه هم مردم خودش و هم کسایی که میرن تو اون کشور.
رسانه هم تو همه کشورها نقش مافیای سیاسی رو داره.همه جا در خدمت دولته. چه ایران,چه امرسکا. 
فقط ارزومه یه روز دنیا رو پر از صلح ببینم. از اینکه میبینم خواننده های امریکایی فقط از سکس و خوش گذرونی و مستی میخونن, حالم بهم میخوره.تک و توک حالا یه چیزی هم میخونن واسه صلح و این چیزا که من بهش ایمان ندارم. ولی در عوض وقتی پای کتابی میشینی که نویسنده ش تمام دغدغه ش ازادی بشریت هست,یا فردس مث گاندی که  مبارزه بدون خشونت رو تو جهان پایه گذاری کرد, حاضری تمام زندگیتو بدی تا یک لحظه کنار این افراد باشی و هرگز ادمای سرخوش و بس خبر از دنیا رو نبینی
دانش سیاسی ضعیفی دارم ولی کشور و ملتم را با افتخار تمام دوست دارم و از اینکه دنیا به این زیبایی به دست یک عده از سیاسیون زشت شده خیلی اسف بار و ناراحت کننده است . 
پاسخ:
ولی من نه. نه این کشور رو دوس دارم و نه مردمش رو. مردمی که فرهنگ و تمدن چندهزارساله رو خیلی راحت زیر پاهاشون له کردن. متنفرم از این همه بی فرهنگی ک از دولت ها تزریق شده به ملت

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">